1
2
3
4
Hlavní menu
Rubriky
Vyhledávání Google
Vyhledat text

Otevře novou stránku


Přihlášení
Přihlášení
Přístup do čtenářské zóny.

Registrace
Zaregistrujte se k zasílání upozornění o nových článcích na Váš e-mail.

Zapomenuté heslo
Obnova zapomenutého hesla, případně kontaktujte správce.
Informace

- FAQ - časté otázky -

- FAQ - časté otázky -

Pokud máte nějaké bližší informace, proč některý soubor způsobuje popisované problémy (či jiné o kterých nevím) a nebo víte o jiném způsobu řešení, napište mi.

PS: Tohle je ještě prapůvodní FAQ z dob nSP v1.5. Doplnění chystáme.

nové 07.08.2004:

 • Náhodně padá kopírování souborů z/na počítač s WinXP. Problém je vyřešen, podrobnosti se dozvíte na této stránce.
  Později sem řešení stručně popíšu.

nové 03.05.2004:

 • Po instalaci SP v1.5 RC-1 CZ se objevily problémy s vypínáním počítače i když se SP v1.3 RC-1/RC-2 problémy nebyly. Problém s vypínáním je zřejmě zapříčiněn novější instalovanou verzí souboru PORTCLS.SYS verze 2224.
  Použijte (pokud máte) soubor PORTCLS.SYS verze 2223 ze SP v1.3 RC-1/RC-2. Nebo soubor obnovte ze zálohy či originálního CD (verze 2222).
 • Při instalaci SP v1.5 RC-1 hlásí instalátor konflikt jazykové verze u souborů SOFTPUB.DLL a WLDAP32.DLL. Na otázku "Chcete ponechat tento soubor?" odpovězte "NE". Tím stávající starší CZ verzi souboru nahradíte novější EN verzí.
 • Windows98SE na mě v některých dialozích mluví anglicky. - Od SP v1.3 RC-1 CZ se instaluje starší soubor USER.EXE verze 2227 CZ.
  Bohužel je to způsobeno nedosažitelností českých verzí některých souborů. Především USER.EXE verze 2229.
  Budu se snažit sehnat české verze souborů.
  - doplněno -
  Známá místa s anglickými texty:
  Nabídka voleb při BOOTování počítače (F5, F8, ...) - IO.SYS
  Windows/Plocha/Okolní počítače/"Entire Network" místo "Celá síť" - MPRSERV.DLL (díky informátorům :)
  ???
 • Mohu SP CZ instalovat na Windows98SE SK? NE! Vyčkejte na SK lokalizaci SP. Instalací SP CZ narušíte směrování adresářů a další lokalizované položky a mohou se vyskytnout další problémy které se nesnadno opravují.
  - doplněno -
  Pokud už to chcete risknout, po instalaci SP nahraďte SHELL32.DLL nějakou jeho slovenskou verzí. Tím by se mělo opravit směrování adresářů. Pozor! Není vyzkoušeno!
 • Po instalaci SP se počítač cyklicky restartuje a snaží se obnovit registry ze zálohy. Problém z neznámého důvodu způsobuje nová verze souboru IO.SYS.
  Obnovte soubor IO.SYS ze zálohy, z BOOTovací diskety nebo z originálního CD Windows98SE (tam se jmenuje WINBOOT.SYS - přejmenujte jej pak na IO.SYS).
  pravděpodobně to způsobuje velikost RAM 512 MiB.
  - doplnění - pokud už víte, že tímto problémem váš počítač trpí, tak před instalací SP zálohujte IO.SYS a po instalaci SP, ale PŘED restartem jej obnovte.

nové 23.04.2004:

 • Po instalaci SP v1.3 RC-1 CZ se CPU znatelně více zahřívá. - Problém je v SP v1.5 RC-1 CZ opraven.
  Problém může být v nekompatibilním softwarovém chlazení procesoru na CPU Intel. Konkrétnější příčina není známa.
  Nastartujte Windows v nouzovém režimu a v registru smažte klíč: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\VhaltD
 • Po instalaci SP v1.3 RC-1 CZ a po restartu Windows píše chybu: "Chyba během inicializace v modulu VHALTD...". - Problém je v SP v1.5 RC-1 CZ opraven.
  Problém je v nekompatibilním softwarovém chlazení procesoru na CPU Intel. Konkrétnější příčina není známa.
  Nastartujte Windows v nouzovém režimu a v registru smažte klíč: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\VhaltD
 • Po instalaci SP se mi některé mé vlastní ikonky na ploše změní, po odinstalaci jsou opět správně. Problém 100% odstraníte novým zadáním cesty k ikoně, je to ovšem trochu pracnější. I když je cesta k ikoně stejná, po jejím novém zadání je vše tak, jak má být.
  maWek v GuestBooku radí:
  "vyresil jsem to tim, ze jsem shodil barvy na 16bit, pak to vratil zpet a jeste vypnul a zapnul takovy to "zobrazovat ikony s pouzitim vsech moznych barev", nebo jak se to jmenuje...
  Ale protoze jsem to udelal najednou, nevim, co z toho zabralo."

nové 03.04.2004:

 • V DOSu nelze odpovědět ANO při otázce Ano/Ne (FDISK, FORMAT, ...). Novější verze souboru IO.SYS je naneštěstí ANGLICKY a ne česky, takže když se některý DOSovský program (FDISK, FORMAT, ...) ptá na volbu "A/N" (ano/ne), nefunguje české "A"-ano, ale anglické "Y"-yes. Dávejte pozor na prohození "Y" a "Z" kláves!
 • Po instalaci SP se při BOOTování objeví modrá obrazovka s textem "Invalid VxD dynamic Link call from ESDI_506(03)+000017E8 to device \"0026\" service A.". - Od SP v1.3 RC-1 CZ se instaluje starší soubor ESDI_506.PDR verze 2225.
  Problém způsobuje nejnovější verze 2226 ovladače ESDI_506.PDR. Příčina problému (HW konfigutrace?) je neznámá.
  Řešení pro SP v1.2 alfa 4+5: Nahraďte soubor "windows\system\iosubsys\ESDI_506.PDR" jeho starší verzí 2225, která problém nezpůsobuje. Lze použít i nižší verzi, to však nedoporučuji.
 • Po instalaci SP mi přestal fungovat COM1. - Od SP v1.3 RC-1 CZ je soubor degradován na verzi 2223 EN. Verzi 2224 EN se nepodařilo sehnat.
  Nefunkčnost COM1 je způsobena exotickým jazykem (japonština?) souboru HSFLOP.PDR v2224.
  Řešení pro SP v1.2 alfa 4+5: Nahraďte soubor verzí z instalačního CD nebo ze zálohy.
 • Při odinstalaci SP chce Windows98SE instalovat následující soubory: ANNCLIST.EXE, ENHTRIG.DLL, NABTSFEC.SYS. - Od SP v1.3 RC-1 CZ se soubory neinstalují.
  Soubory jsou jen v EN verzi, protože jsou pro Web TV v USA.
  Řešení pro SP v1.2 alfa 4+5: Buď zadejte cestu k souboru SP1.CAB (c:\Windows\SYSTEM\Precopy\) nebo soubory neinstalujte, zvolte "Přeskočit".

starší 30.03.2004:

 • Po instalaci SP hlásí některé antiviry (AVG), že byly změněny nějaké soubory, co s tím? Potvrďte změny souborů. Nejspíše půjde o IO.SYS, SHELL32.DLL, USER32.DLL a KEYB.COM.
  Instalace SP nahrazuje mnoho systémových souborů jejich novějšími verzemi. Antivir reaguje naprosto správně.

starší:

 • Po instalaci SP mi přestala fungovat zvuková karta Crystal. Hlásí to chybu u souboru CWBAUDIO.DRV (či podobném). Problém je v chybném ovladači zvukové karty, který je pro DirectX 5. Soubor je přímo součástí instalačních souborů Windows98SE.
  Zkuste vyhledat novější ovladač pro vaši zvukovou kartu nebo můžete zkusit tento (cs423x.zip - 120 kiB) - pozor, je určen jen pro Crystal CS423x.
 • Po instalaci SP se ztratila plocha, nabídka start a/nebo jiné adresáře. Instalací EN verze SP bylo změněno směrování adresářů. Místo českých jsou teď používány anglické cesty k souborům.
  Odinstalujte EN verzi SP a instalujte CZ verzi SP. Nebo pomocí prográmku TweakUI ručně opravte směrování adresářů.
  Definice směrování adresářů jsou umístěny v souboru SHELL32.DLL.
  Viz. také otázka "Mohu SP CZ instalovat na Windows98SE SK?".
 • Po instalaci SP se počítač citelně zpomalil. - Od SP v1.2 alfa 5 CZ se soubor neinstaluje.
  Příčinou problému může být ovladač MSMOUSE.VXD, který byl obsažen v SP v1.2 alfa 4.
  Obnovte soubor MSMOUSE.VXD ze zálohy nebo z originálního CD Windows98SE. Nebo odinstalujte SP v1.2 alfa 4 (nelze, pokud je již instalován jiný SP).
 • Na počítačích s nedostatkem volného místa instalace neproběhne správně. Při instalaci SP není prováděna kontrola volného místa.
  Mějte na disku C: alespoň 50 MiB volného místa.

- FAQ - otázky týkající se dalšího vývoje -

 • Bude SP i pro Windows Me? Možná. Doufejme, že se Alper Coskun (autor EN verze SP) k tomu dostane.
 • Bude v SP zahrnuta podpora pro ZIP jako ve Windows Me? Ne. Integrovanou podporu ZIP jsem už probíral s autorem EN verze. Shodli jsme se na tom, že jsou komfortnější a vyspělejší nástroje, které jsou dostupné zdarma.
  Integrace přímo do SP byla zavrhnuta. Kvůli licenčním podmínkám MS to prostě nelze.
бонприкс интернет магазин бонприкс бесплатная доставка

[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
| Autor: DuckDaffy | Vydáno dne 01. 01. 2006 | 29988 přečtení | Počet komentářů: 41 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
01.01.2015: AntiSPAM v komentářích pod články
Z důvodu pokračujícího přílivu SPAMu v komentářích pod články od SPAMbotů, i přes integrovanou antiSPAMovou ochranu v phpRS, jsem přistoupil ke striktnějšímu řešení - pouze registrovaní čtenáři mohou přidávat komentáře.
Vzhledem k zastaralosti obsahu neočekávám, že by ještě někdo měl potřebu zde něco komentovat, ale blokovat komentáře úplně se mi nechce. :)
Přestože se někteří SPAMboti umí registrovat a budou tedy schopní posílat SPAM i po této změně, tak doufám, že jich alespoň nebude tolik. Pokud ano, přistoupím k dalšímu kroku - sofistikovanější antiSPAM ochrana i pro registrované čtenáře. ;)
Od posledního úklidu (před cca 3 týdny) jsem nyní mazal cca 100 SPAM komentářů. Soucítím s ostatními uživateli phpRS, tento redakční systém už je fakt za zenitem...

11.12.2014: SPAM v komentářích pod články
Tak jsem dnes úspěšně odstranil přes 800 000 SPAM komentářů pod články a opravil počet skutečných komentářů dle skutečnosti, ufff. :)

07.07.2011: OMLUVA
Omluvte dočasnou (!) nedostupnost souborů, na nápravě se pracuje. Neustále bombarduji majitele stránek, slibuje nápravu (přesunem domény došlo k poškození download sekce). Pokud potřebujete na win98 SP nebo NUSB, najdete je na náhradním sesterském windows98.ic.cz Ještě jednou se za redakci omlouváme za komplikaci…

30.12.2010: KernelEx 4.5 FINAL
Aktualizován článek o KernelEx 4.5 FINAL

13.07.2010: Downgrade z Windows 7 na Windows XP povolen až do konce životnosti Windows 7
Microsoft se odhodlal k velmi nečekanému kroku. Z Windows 7 Professional a Ultimate tedy bude možné downgradovat na Windows XP (a Windows Vista) i nadále, prakticky až do konce životnosti Windows 7. Podpora Windows XP bude pochopitelně držena jen do dubna 2014, po tomto datu klidně můžete Windows XP používat i nadále, ale už nebudou vycházet nové bezpečnostní záplaty.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server